Przepraszamy. Niczego nie znaleźliśmy.

  • FABRYKA MITSUBISHI FUSO W PORTUGALII OBCHODZI JUBILEUSZ.

FABRYKA MITSUBISHI FUSO W PORTUGALII OBCHODZI JUBILEUSZ: 60 LAT PRODUKCJI SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH W TRAMAGAL.

  • Zakład produkuje modele FUSO Canter na rynki europejskie od ponad 40 lat.
  • Historyczny rekord produkcji w roku 2023 z liczbą 11,8 tys. ciężarówek.
  • Mitsubishi Fuso Truck Europe S.A. („MFTE”) to jeden z największych pracodawców w regionie.

 

Leinfelden-Echterdingen, Niemcy/Tramagal, Portugalia. Daimler Truck AG („Daimler Truck”) obchodzi jubileusz 60-lecia swojego zakładu produkcyjnego w portugalskim Tramagal. Fabryka Mitsubishi Fuso Truck Europe S.A. („MFTE”) to jeden z największych pracodawców w regionie i trzeci co do wielkości producent samochodów w Portugalii. W 2023 r. zakład ten wyprodukował ok. 11,8 tys. samochodów ciężarowych, osiągając w ten sposób swój rekord produkcyjny. MFTE jest centrum produkcji lekkich ciężarówek FUSO Canter i eCanter, zaopatrującym w nie rynki europejskie.

Arne Barden, CEO w firmie MFTE: „Nasi pracownicy imponują pasją i wysokimi kwalifikacjami. Produkując całkowicie elektrycznego eCantera, przyspieszamy transformację – a nasza wiedza, doświadczenie i tradycja prowadzą nas ku przyszłości”.

Historia fabryki w Tramagal

W ciągu 60 lat od rozpoczęcia produkcji w Tramagal zjechało z taśmy ponad 260 tys. pojazdów – były wśród nich także lekkie ciężarówki Canter marki FUSO, produkowane w tym zakładzie od 1980 r. Obecnie pojazdy montowane w fabryce MFTE trafiają na 33 rynki europejskie oraz na rynek marokański.

Zakład produkcyjny w Tramagal powstał w 1964 r. jako joint venture portugalskiej firmy rodzinnej Duarte Ferreira i ówczesnego francuskiego producenta samochodów ciężarowych Berliet. W roku 1980 rozpoczęto tu produkcję w systemie CKD (completely knocked down) dla Mitsubishi Fuso Bus and Truck Corporation („MFTBC”). W kolejnych latach fabryka w Tramagal produkowała lekką ciężarówkę FUSO Canter przeznaczoną na rynek portugalski, a także średniotonażową ciężarówkę Fuso, pick-upa Mitsubishi L 200, dostawczego L 300 i Pajero.

W roku 1990 zakład przeszedł w ręce portugalskiej spółki importowej Mitsubishi Motors Portugal. W roku 1996 przejęła go Mitsubishi Motors Corporation. Wtedy też zadecydowano o ukierunkowaniu zakładu na produkcję FUSO Cantera. Częścią Daimler AG fabryka stała się w roku 2004, wraz z przejęciem przez koncern większościowych udziałów w Mitsubishi Fuso. W 2017 r. w fabryce uruchomiono małoseryjną produkcję pierwszego elektrycznego FUSO eCantera, którego obecna generacja jest produkowana wielkoseryjnie od 2023 r.

Dzięki możliwości wytwarzania na miejscu ekologicznej energii elektrycznej i wprowadzeniu innych rozwiązań, od 2022 r. zakład osiąga neutralny bilans emisji dwutlenku węgla. Fabryka wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie miana zakładu produkcyjnego przyjaznego dla klimatu, dlatego stale ulepsza swoją strategię ekologiczną. MFTE testuje między innymi technologie lokalnego wytwarzania „zielonego” wodoru. Jednym z działań w obszarze zrównoważonego rozwoju jest ograniczenie zużycia wody. Nowa stacja uzdatniania wody MFTE oczyszcza już ponad 60 procent wody technologicznej i kieruje ją z powrotem do cyklu produkcyjnego. Jednocześnie trwają prace nad udoskonaleniem systemu gromadzenia wody deszczowej pod kątem bardziej ekologicznego nawadniania terenów zielonych.

Nasi pracownicy imponują pasją i wysokimi kwalifikacjami. Produkując całkowicie elektrycznego eCantera, przyspieszamy transformację – a nasza wiedza, doświadczenie i tradycja prowadzą nas ku przyszłości.
Arne Barden, CEO w firmie MFTE

Pożądany pracodawca w regionie od pokoleń

Wielu pracowników fabryki MFTE w Tramagal jest tam zatrudnionych od dziesięcioleci, a z niejednej rodziny pracowały w niej nawet trzy lub cztery pokolenia. Jedną z takich osób jest Paulo Simão, szef działu zakupów. W zakładzie MFTE w Tramagal pracowali również jego ojciec i dziadek. Jego syn, Miguel, kontynuuje tę tradycję – pracuje obecnie w dziale utrzymania ruchu.

W obliczu transformacji, MFTE kładzie szczególny nacisk na szkolenia i doskonalenie zawodowe pracowników. W ubiegłym roku firma MFTE poinformowała o nawiązaniu współpracy z Instytutem Politechnicznym w Tomar w Portugalii. W roku 2024 rusza nowy, wspólnie realizowany program rozwoju zawodowego, który młodym specjalistom z regionu Tramagal zapewni atrakcyjne perspektywy kariery.